Kimsenin Bilmediği Bir şey mi Biliyoruz?

Öncelikle 2015 herkes için güzelliklerle dolu bir yıl olur umarım…

İlk defa bir yılın son günü yazı yazıyorum bloguma. Konusu da tabi ki noel (christmas), noel baba (santa claus) ve yılbaşı…

Her sene aynı konuyu tartışıyoruz malumunuz. Kimse böyle bir yazıyı okumak istemeyecektir, eminim görür görmez “aman sen de mi aynı konuyu yazdın yahu” diyeceksiniz, ama iki dk. sabredin okuyun hadi ;)

Ülkemizde yılbaşı her sene büyük etkinliklerle, sokaklar süslenerek güzelce kutlanıyor, ama iki kesim (muhafazakar olanlar ve olmayanlar) birbirine düşüyor. Bu tartışma iki madde ile özetlenebilir;

  • Muhafazakar hayat süren kardeşlerimiz günah olduğunu söyleyerek “yılbaşını kutlamıyoruz” , “noel kutlamıyoruz” diyorlar.
  • Yılbaşını kutlamayı seven kardeşlerimiz ise “yahu cahillik yapmayın noel 25 Aralık’da kutlanıyor, şunu birbirinden ayırın” der.

Şimdi bakınca kutlayan arkadaşların dediği gibi noel 25 Aralık da, doğru. Yılbaşı ve noel birbirinden farklı şeyler gerçekten, amaaaaa çok güzel bir aması var işin.

Noel baba, çam ağacı, hindi vs. bunlar bunlar hristiyanların noel de kullandığı semboller ve biz bu sembolleri yılbaşına taşımışız nasıl olduysa.

İki video var aşağıda, birisinde hristiyan bir ülkede yılbaşı gecesi sokaklardan görüntüler, diğerinde de bizim sokaklarımızdan görüntüler var. Önce izleyin dikkatlice onları, sonra devam edelim.

Aslında bir de hristiyanların noel videosunu koyabilirdim ama gerek yok, ikinci video da ki görüntüden farklı bir görüntü değil.

Bir dakika ne dedim ben “ikinci videoda ki görüntülerden farklı bir görüntü değil mi” evet evet, hani bizim yılbaşı videomuzda insanlar kırmızılı kırmızılı, noel baba şapkaları takmış, sokaklarda noel babalar var ya, işte hristiyanlarda da noel günü sokaklar bu şekilde.

Durup düşünüyorum, arkadaş kim bizim kafamızı karıştırmış bu kadar? Hani kızılıyor ya muhafazakar arkadaşlarımıza karıştırmayın birbirlerine diye, yahu nasıl karıştırılmasın, Noel gibi kutluyoruz adeta, komple hristiyan adetleri gerçekleştiriliyor bizim sokaklarımızda yıl başında!

Şunu da merak ediyorum, hani televizyonlarda, dünyadan yılbaşı görüntülerinin olduğu haberler olur ya hep bir gün sonra, yurt dışında bir yerde bizim görüntümüzü koyduklarında, adamlar demiyor mu “yahu bunlar noeli mi kutlamış dün :O ” , “Türkiye’de neden yılbaşı günü sokaklarda noel babalar var” demeliler, çünkü adamlar noeli kutlayalı, noel babaları rafa kaldıralı, hindilerini yiyeli 6 gün olmuş.

Soruyorum size şimdi, kimsenin bilmediği birşey mi biliyoruz? Biri bana açıklasın devlet kurumlarından tutun da büyük şirketlerimize, tv kanallarına kadar herkesin yılbaşını noel babalar ile kutlamasını. Nasıl bir karmaşa bu?