Autocad Çoklu Attribute Değiştirme

Genelde Autocad’i biraz ileri düzey kullanan arkadaşların bildiği attribute özelliğinden ve bunları çoklu olarak nasıl değiştiririz bundan bahsedeceğim. Bu bazen öyle çok lazım olur ki anlatamam.

Yalnız anlatacağım çözüm aslında asıl çözüm değil ve benim asıl çözümü değil de bunu anlatmamın nedeni de şudur, normalde eğer LT’den daha yüksek seviye bir autocad kullanıyorsanız zaten lispler ile bu işi basitçe çözebilirsiniz ama eğer Autocad LT versiyon kullanıyorsanız, kullananların da bildiği gibi lisp kurma şansınız yok. Neyse Çok uzatmadan Autocad için bu çok değerli komuttan bahsedeyim.

ATTOUT – ATTIN ikilisi ;)

Bu ikilinin amaçları şunlardır efendim.

ATTOUT : Sayfada seçtipiniz alan içerisinde ki attributeslerin tüm değerlerini bir .txt dosyasına export eder  yani  .txt dosyasına kaydeder.

ATTIN: Bu ise Attout ile dışarı aktardığımız .txt dosyasını tekrar Autocad içine aktarmaya ve var olan attributeslerin değerlerini güncellemeye yarar.

Tanımlarını yaparken aslında anlamış olmanız lazım Attout ile aldığımız txt dosyasını bir metin editörü ile açıp (ya da daha karışık düzenlemeler olacak ise excel ile açıp çalışabilirsiniz) metin düzenleyicinin değiştir özelliğini kullanarak, atıyorum 25 rakamlarını 32 ile değiştir diyerek kaydediyoruz.

Evet geriye ne kalmış olabilir tabi ki tekrar Autocad’e aktarmak şimdi ise bu kanka komutların ikincisi olan attin komutunu kullanarak kaydettiğimiz .txt dosyasını içeri aktarıyoruz ve işte bingo. Tüm attributeler istediğimiz şekle geldi…

 

Umarım faydalı olur arkadaşlar, anlamadığınız bir şey olursa sormanız yeter.