Google Analytics Not Provided Sorunu

Google analytics üzerinde sitenize gelen arama sorguları normalde gayet güzel gözükürdü, fakat google’ın yeni güvenlik düzeyi ile google hesaplarından birine login olmuş kullanıcılar artık ne aradıklarını gizleyebiliyorlar. Bu kullanıcıları korumak için yapılmış bir durummuş.

Gerçi bunun mantığını hiç anlayamadım, sonuçta kimin aradığını zaten biz site sahipleri göremiyoruz ki! Sadece aranan kelimenin sayısı çıkıyordu ortaya, neyse.

Bu sorunu bir nebze de olsa çözmenin yolunu öğrendim ve sizlerle de paylaşmak istedim. Çözüm yolumuz “Açılış sayfası“.

Google Analytics üzerinde “Arama motoru optimizasyonu -> Açılış sayfaları” sekmesi altında bulunanan bu özellik bize genel olarak yani tüm zamanlarda sitemize ziyaretçilerin hangi sayfalardan direk geldiğini gösteriyor ama dediğim gibi bu tüm zamanlar için, biz daha çok “Anahtar kelimeler -> Organik” sekmesi altında ki not provided ‘i çözmek istiyoruz o zaman gelelim bunu nasıl yapacağımıza.

Anahtar kelimeler -> Organik” bu kısma geldikten sonra birinci sırada bulunan not privided ‘e tıklıyoruz, ardından üst kısımda bulunan ikinci boyut ‘a tıklayarak arama kutusuna açılış sayfası yazıyoruz ve ta taa işte karşımızda bu ay ki not provided’lerin açılış sayfaları :)

Yani bu şu demek oluyor ki, atıyorum zebralar ile ilgili bir makaleniz var ve bu makale siteadi.com/zebralar kısmında, açılış sayfası olarak bu sayfanın 100 kere ziyaret edildiğini görüyorsanız demek ki ziyaretçiler sitenize zebra ile alakalı bir sorgu yapıp gelmiş demektir. “Bu arada zebra nerden aklıma geldi aga ya :) ” bir de resim vereyim sizler için bu kısıma direk resme bakıp çıkmak isteyenler olabilir ;)

Google analytics not provided