Autocad Komutlarını Değiştirmek

Merhaba tekniker dostlar :) genel olarak neredeyse herkesin bildiğini düşündüğüm ama bazı yeni başlayan arkadaşların işine yarayacak küçük bir özellikten bahsederek ilk Autocad yazımı paylaşıyorum.

Bildiğimiz gibi autocad içerisinde ki özellikleri kısa yollar ile ( en basitinden Line için L gibi) kullanıyoruz ama bazen bazı komutlar daha kolay olsun isteriz ( Copy için co değil de c kullanmak gibi tabi circle’ı da ci yapmak gerekiyor bu durumda :) ) bunları düzenleyeceğimiz yer acad.pgp dosyasıdır.

Bu dosyaya ulaşmanın 3 yolu var şimdi bunları sıralayalım

  • Dosya gözatıcısı ile : C:\Users\KullanıcıAdınız\AppData\Roaming\Autodesk\AutoCAD 2012 – English\R18.2\enu\Support (Tabi bu windows 8 ve Autocad 2012 için çizilmiş bir yol :) )
  • Daha kolayı olan: Autocad üzerinden Tools > Customize > Edit Program Parameters (acad.pgp) ‘e tıklayarak doğrudan açabiliriz.
  • Yada yine autocad üzerinden: Aliasedit komutu ile autocad alias editör üzerinden erişip düzenleyebiliriz.

Benim önerim 2. seçenek ben öyle alıştım :) Bu dosya üzerinde tüm komutları (aslında hepsi değil bazı komutlar daha büyük işlevler yaptığı için lisp şeklinde başka dosyalar içinden çalışıyor) görebilir ve isteğimize göre değiştirerek düzenleyebiliriz. Mesela  benim mutlaka düzenlediğim ve eklediğim bazı komutlardan bahsedeyim;

[css]
1, *LAYON
2, *LAYISO
3,*LAYLCK
4, *LAYULK
D, *DIMLINEAR
DD, *DIMALIGNED
DDD, *DIMCONTINUE
C,  *COPY
CI, *CIRCLE[/css]

Gibi gibi işte. Son olarak da bu dosya üzerinde değişiklik yaptığımızda ayarların aktif olması için autocad’i yeniden başlatmamız yada autocad’in bize sunduğu “reinit” komutunu kullanarak açılan pencereden “PGP File” işaretleyerek “ok” dememiz gerekiyor.