Geçmişten Günümüze Web Tasarım Trendleri (2004 – 2015)

2009 Yılı Web Tasarım Trendleri

 

Herşeyi Aşırı Büyük YapmakWeb sitelerine büyük nesneler kullanmak
2009 yılında baya abartılı olsa da, büyük boy tipografi ve internet sayfası grafikleri halihazırda heryerdeydiler. İster büyük resimleri, tipografiyi, dev başlıkları ister alt bilgileri yeğleyin, emin olun ki aşırı büyük öğeler çevrimiçi ziyaretçilerinizin dikkatini hemen çekecektir. Büyük boy başlık seçimi, insanların sayfa içeriğine odaklı kalmalarını sağlayacaktır. Tek bir satırlık veri ve telif hakkı bilgisi yerine, bir site haritası ile büyük bir footer, basit iletişim formları, sosyal medya bağlantıları, vb. tasarımı zenginleltirecektir.

Radikal Şeffaflıkradikal şeffaflık
Şeffaf elemanları ve 3D metin efektleri kullanmak, tasarım repertuarınızı önemli ölçüde genişletebilir. Şeffaflık, 2009 yılında yeniden popülerlik kazanmaya başladı. Zaman geçtikçe; internet tasarımcıları, bu öğeyi daha fazla kontrol edebildiler ve bugün bir internet sitesine bu müthiş efekti uygulamak için tüm yapmaları gereken, bir satır kod eklemektir. Bu; kontrast, görsel çekicilik ve vurgu yaratmaya yardımcı olur. Şeffaf katmanlar, hem parlak görüntüler, hem de monokrom temiz zeminle mükemmel uyum sağlar.

Dergi Görünümümagazine look websites
Bu trende dayanarak; web siteleri, dergi sayfaları veya gazetelere benzer bir ortam yarattı. Birçok dar sütun ve bloklar, içeriği arasında sürekliliği olan iyice kategorize edilmiş bir yapısı var. Bu trend, kullanılabilirlik ve iyi tasarımı dengelemek için kayda değerdir. Tasarımcılar; dergi stili kullanarak, iyi tasarlanmış mimari görünümü vererek, içeriğin çoklu türlerini akıllıca birleştirme fikrini ortaya attılar.

Tek Sayfa DüzenleriTek sayfa websiteleri
Birden fazla sayfası olan bir internet sitesini tek bir sayfa düzenine değiştirmek, tek sayfaya her şeyi sıkıştırmak için güzel bir yoldur. 2009, gereksiz ayrıntılarla dolu olmayan ama daha odaklı ve sade, iyi tasarımlarla doluydu. Pek çok içerikle dolu bir sayfa; her zaman, birbirine bağlantılar içeren çok sayıda sayfadan oluşmuş bir siteye kıyasla daha hafif kabul edilir. Ayrıca, uzunca bir kaydırma için herşeyi tekrar yüklemeye ihtiyaç yoktur- bu, o yılın kullanıcı deneyimi için güzel bir gelişme.

Dokulu Arka PlanDokulu arkaplan modası
Herhangi bir internet sitesi; kişisel tercihin, stilin, içerik türünün ve diğer birçok şeyin bir sentezidir. Daha resmi ifade etmek gerekirse; her site öğesi, bir bütünün parçasıdır ve onun tarafından süzülür. Parçalar ve bütün arasındaki ilişkiyi düşünerek; arka planın, tasarımının iyi görünmesi için çok şey yaptığını söyleyebiliriz. 2009 yılı, birçok hafif ya da ağır dokulu internet sitesi arka planı olması açısından dikkat çekici oldu.