Geçmişten Günümüze Web Tasarım Trendleri (2004 – 2015)

2008 Yılı Web Tasarım Trendleri

 

Parlayan Gökkuşağı Arka Planlarglowing rainbow background websites
Parlayan gökkuşağı arka planı kullanan ilk web sitesi bir haber servisi sitesi, MSNBC.com  Bu özelliğin yaygınlaşması için bir itici güç oldu ve 2008 yılında trend haline geldi. Tek karakteristik özellik, nebulada çoklu renklerin birleşimidir. Diğer durumlarda görsel, dumanlı lekelerden elektrik ışınlarına kadar çeşitlilik gösterebilir.

Grunge Tarzıgrunge tarzı web siteleri
Grunge tarzının ilk karakteristik özelliği tasarım öğelerinin kirliliğidir. Kasıtlı olarak düzensiz ve çarpık bir görünümle ifade edilir ve döküntü yüzeye püskürtmeli mürekkep noktaları, çizikler, sıyrıklar ve zikzak desenleri ile uygulanır.  İnsanlar 2008’den gelen bir değişim rüzgarı hissettiler ve internetin genel görünüşünü değiştirme fırsatı yakaladılar.

El Yapımı Öğelerhandmade elements websites
2008’den bu yana el yapımı öğeler internette popülerlik kazandı. Bunun sebebi muhtemelen Web 2.0 standartlarından kademeli gerileme ve tasarım ifadesinde yeni bir yöntem arayışıydı. Mecazen, insanların çevreye bakınıp “vay, gerçek hayatı taklit edebiliriz!” gibisinden şeyler söylediğini düşünebiliriz. Sonuçta el yapımı öğeler ortaya çıktı ve bu sayede kağıt maşalarıyla ve el yazısıyla çok daha fazla karşılaşabildik.

Vitange ve Retrovitange web siteleri
Eski kafalı modası giyimden başlayıp görsel sanatlara kadar pek çok kültürel alanda yaygınlaştı. İnternet, çağımızın en belirgin biçimi olarak, bir istisna olmadı ve vitange patlamasını içine çekerek karşıladı. 2008 yılında web tasarımında retro tarzı neredeyse salgın haline geldi. Kabaca ifade edersek; bunun anlamı, araba kaynakları zorunlu olarak yeni oto modellerini dahil etti, bloglar retro fontlar ve gazete stilleri kullandı, moda siteleri kızları cazibeli tarzda sundu, vs.

Suluboyawatercolor websites
Yeni şeyler arayarak, insanlar (ilk görüşte) pek alakalı olmayan şeyleri birleştirmeyi deneyebilirler. İnternet tasarımına suluboya öğeleri koyma teşebbüsleri, böyle yaratıcı eğilimin bir örneğiydiler. Suluboya efekti, tasarımı oldukça sanatsal ve zarif gösteriyordu. Resimler bir kere doğal olmayan bir şey ile ilişkilendirildiklerinde, empresyonist hatta masalsı denilebilecek harika bir atmosfer yaratırlar. Genel olarak, trend görünürden kaybolmamıştır ve muhtemelen asla kaybolmayacaktır.