Geçmişten Günümüze Web Tasarım Trendleri (2004 – 2015)

2007 Yılı Web Tasarım Trendleri

 

Parlak Arayüzlerparlak arayüzler
Düz tasarımın moda olduğu bugün; parlak öğelere, modası geçmiş gözüyle bakılıyor. Ama 2006’da, heryerde varmış gibi görünüyorlar. Pek çok site, volumetrik parlak butonlarla doluydu ve parlaklık logoların ve navigasyon çubuklarının bir avantajıydı. Pek çok şirket hala website arayüzleri için bu modayı kullanıyor, ayrıca Apple da bunlardan biri. Resmi sitesinde gri metalik tarzda parlayan bir menü çubuğu tasarımı var. Yani, birgün parlak modasının canlanmasını bekleyebiliriz.

Izgara Biçimi (Grid Format)ızgara biçimli web tasarım
UI (kullanıcı arayüzü) kavramının ortaya çıkması ile, web geliştiricileri yapının evrimini etkileyen, ziyaretçilerin siteleriyle iletişim biçimine odaklandılar. Tasarımcılar sadelik ararken, sayfa yerleşimlerinin belirli bir iskelet temelinde olması anlamına gelen, grid sistemini ortaya attılar. Bu, UX (kullanıcı deneyimi) için büyük bir artı sağlayarak yapısını oldukça kategorik ve açık hale getiriyor. Bu nedenle; ızgara biçimi, 2006 yılında hızla popülarite kazandı, ve bugün birçok internet sitesinin tasarımında belli bir standart haline geldi.

Aşırı Dokulu Tasarım (Highly-Textured Design)Fazla doku kullanma modası
2007 yılında; çok fazla dokulu tasarım, 2006 yılında popüler olan geçiş dolguların yerini aldı. Tasarımcılar gerçek dünyadan farklı malzemeler kullanmaya başladı: ahşap, kağıt, toprak, tuğla vb. Efektler de canlı ortamdan ilham alıyordu – site dokuları çizikler ve karalamalar içeriyordu. Trend web tasarımda kirlilik, grunge tarzı ve kırık kenarlıklar ile benzer eğilimlerle kesinlikle devam etti. Ayrıca, 2012 yılında tasarım pandemi haline gelen skeuomorfizmin habercisi denilebilir.

Girdaplar ve DalgalanmalarWeb sitelerinde girdap ve dalgalar kullanmak
Daha fazla özgünlük anBoards ve Gridsd değişkenliği arayarak, web tasarımcıları, yeni tasarımların karışıklık kavramını ana hatlarıyla belirleyen girdaplar, mürekkep sıçratmalar ve dalgalanmalara yüzünü çevirdi. Bununla beraber, köşeleri yuvarlatılmış mide bulandırıcı düz çizgiler daha resmi olmayan bir tarz sunmak için reddedilirken, sözde “kırık çerçeveler”de bir artış görebiliriz. Bu unsurlar hep birlikte otoriter bir trend oluşturarak o zamanın kalıplaşmış tasarımlarını yok ettiler ve daha çekici web siteleri oluşturmak için yeni yöntemler yarattılar.

Vektör ÇizimlerSitelerde vektör kullanımı
Geometrik ilkel öğelerle deneyimler, web tasarımında vektör çizimlerin yoğun kullanımı ile sonuçlandı. Eğilim özellikle insan resimleriyle ilgiliydi: 2007’de karikatür maskotlarının hakimiyetini fark edebilirdiniz. Günümüzde bile bir sürü insan sosyal medyaya kendilerinin karikatür avatarlarını kullanıyor. Bunlar sayesinde, profesyonel fotoğraflar çekmek için fotoğrafçılara rica etmeniz gerekmez. Bunun yerine basitçe karakter sunmak web tasarımcıları için çok daha uygun olan vektör grafikleri kullanabilirsiniz.