Geçmişten Günümüze Web Tasarım Trendleri (2004 – 2015)

2006 Yılı Web Tasarım Trendleri

 

Dev FontlarDev Fontlu Web Siteleri
Hiç kimse, tipografinin internet tasarımında bir ayak bağı olduğu gerçeğini inkar edemez. Büyük fontların doğru yerlerde (şirket adları, eylem çağrısı düğmeleri, menü öğeleri veya bannerlar gibi) kullanımı, vermek istediğiniz mesajı daha net, yazıyı daha okunaklı yapar. 2006’da devasa tipografi, web tasarımcılarının izleyicileriyle iletişiminin popüler bir aracı haline geldi. Tekniğe bağlı olarak, mesajınızı fısıldayabilirler veya mükemmel olarak işitilmesine %100 garanti veren yüksek bir sesle haykırabilirler.

Nötr Arka Plan RenkleriWeb sitelerinde Nötr Arka Plan Kullanımı
Nötr renkler sembolik olarak soğuk “beyaz, fildişi, gümüş, gri” ve sıcak “siyah, kahverengi, ten rengi, altın ve bej” olarak ayrılır, ancak bu bölünme mavilerin ve kırmızıların bölünmesinden daha esnektir ve çok güç algılanır. 2006 yılında yumuşak nötr arka plan renkleri; parlak tonlarla harmanlandı, dengelendi ve onları yatıştırdı; veya ziyaretçinin gözüne çarpacak veya gözüne takılacak diğer tasarım öğeleri için ideal bir temel sundu. Buradan bütün nötr CSS renk tablosunu görebilirsiniz: http://www.somacon.com/p142.php

Yansıtıcı Yüzeyleryansıtıcı yüzeyli web siteleri
Profesyonelce yapılmış birçok 2006 internet sitesinde, ‘parlayan masa’ veya yansıma efekti bulabilirsiniz. Bu; vasat bir tasarımı, bir anda parlak, cilalı ve görsel olarak çekici hale getirebiliyordu. Efekt sadece internet sitesi metinlerine, nesnelerine ve öğelerine uygulanmadı, tanıtıcı reklamlar oluşturmak için de sıklıkla kullanıldı. Yansıtıcı bir yüzeye konulmuş her öğenin görüntülenebilmesi için, tek başına duran bir nesne olarak değil de daha geniş bir bütünün parçası sayılması gerekirdi.

Rozetler ve Etiketler (Badges & Labels)Web sitelerinde rozetler
2006 Web 2.0 sitelerinin pek çoğu, pazarlama ve ticari amaçlar için etiket ve rozetleri kullandı. Yıldız, çiçek, dairesel, üçgen, altıgen, kare ve baklava biçimli rozetler ve tüm renk paletlerinin etiketleri; retro, klasik veya fütüristik tasarımlar, ziyaretçinin dikkatini yönlendirmeye yardım eden birçok internet sitesinde sunuldu. Onlar da ürün veya hizmetin mevcut durumunu bildirdiler ve özellikli günlerdeki indirimler, sınırlı süreli teklif, belirli ürün grubunda geçici indirim, vb. hakkında kullanıcıları bilgilendirdiler.

Renk Geçiş Dolguları (Color Gradient Fills)Renk Geçişli web siteleri
Renk geçişleri, iki veya daha fazla rengin birinden diğerine sorunsuz geçişini sağlayan efekttir. Bunlar, 2006’da son derece popüler tasarım teknikleriydiler. Geçiş görüntüleri, internet tasarımının kesinlikle her yerinde kullanıldılar: arka plan olarak, şık volumetrik butonları biçimlendirmek için, div’ler için, logo tasarımı oluşturmada, aynı zamanda gölge ve diğer görsel efektler gibi davrandılar. Geçişler; merak, renk ve derinlik katmaya yaradılar. İster doğrusal ister dairesel, işin özü şuydu ki, geçişler güzeldiler ve internet sitelerine özgün bir tarz kazandırıyorlardı.