Geçmişten Günümüze Web Tasarım Trendleri (2004 – 2015)

2005 Yılı Web Tasarım Trendleri


Yatay Navigasyon (Horizontal Navigation)Yatay Menüler

Web sitesinin üst kısmının en değerli alan olduğu gerçeğini tartışmak zordur, bütün tasarımcılar bunu en etkili biçimde kullanmaya çalışır. Bu yüzden, dikey navigasyon kenar çubukları yerine göze çarpan yatay menülerin kullanımı, 2005’in küresel web tasarımına çok önemli bir katkı olarak kabul edilebilir. Yatay yerleşim sadece daha iyi bir estetik görüntüye sahip değildi, aynı zamanda web sitesini dönüştürmek için çok gerekli olan daha çok kullanıcı dostu bir navigasyon sunuyordu.

Zarif Dünya Tonları (Subtle Earth Tones)zarif dünya tonları
2005’de hangi renk şemasının popülerliğin zirvesinde olduğunu bilmek ister misiniz? O yıl, zarif toprak tonlarının bir zaferiydi. Haki, ten, bej, açık yeşil, açık altın veya açık mavi gibi renkler. Siyahlar, griler ve maviler oyun dışına çıktı ve buna uygun şekilde kahverengiler ve yeşillerle yer değiştirdi. Pembe popülaritesinin zirvesinde. Turuncu tonları hala yeri doldurulamaz, gerçi biraz soldular. Web emniyetli paletinden artık hiç bahsedilmiyor. Doğal tonlar, müşterilerin dikkatini yavaşça internet sitesi düzenine çekti. Bu tonlar onların gözleri için kolaydı.

Script Fontlarscript fonts websites
Bu yeniliğin gerekliliği ve özü, internet tarayıcılarında dinamik olarak internet fontu eklemede CSS desteğinin yetersiz kalmasına dayanıyordu. Kimse CSS veya HTML fontlarının istendiği gibi işlenebileceğini garanti edemezdi. Bu, belirlenen yazı tipinin kullanıcının bilgisayarında kurulu olmasına bağlıydı. Yazılı metin öğeleri, normal HTML metnini taklit etti – görece olarak yeniden boyutlandırılabilir ve kopyalanabilirdiler. sIFR ( Scalable Inman Flash Replacement ) gövde kopya metinleri için tasarlanmadı, daha büyük gövdelerin Flash ile render edilmesi bilgisayarı çok zorluyordu.

5 Parça Web Sitelerinden Uzaklaşma5 parçalı web sitelerinden uzakşalma
Aslında tüm internet sayfaları 5 ana unsurdan oluşur – bir başlık(header), menü, kenar çubuğu(sidebar), içerik alanı ve altbilgi(footer). 2005 yılında, tasarımcılar bu basitleştirilmiş standart yöntemden uzaklaşmaya, ve yeni teknikler ve yaklaşımlar denemeye başladılar. Geliştiriciler sitelerine daha fazla dekorasyon ve detaylar eklediler, minimalizme bağlı kalmayı bıraktılar. 2005 yılında, zengin dinamik içerikli sitelerde görünüme dayalı sınıflandırma önemsiz hale geldi. Bunun yerine, nesne-yönelimli tasarım ön plana çıktı. Burada içerik hiyerarşiye göre değil, türüne göre düzenlenmektedir.

XHTML + CSS Yerleşimlerixhtml ve css tasarımlar
2005, XHTML ve CSS yerleşimlerinin yılı oldu. Cascading Style Sheets (CSS) biçimlendirme dili ile yazılmış bir belgenin sunulma semantiğini (görünüm ve biçimlendirme) tanımlamak için kullanılan bir stil sayfası dilidir. En yaygın uygulaması HTML ve XHTML ile yazılmış web sayfalarının stili içindir. CSS öncelikle sunumun biçimden ayrılmasını mümkün hale getirmek için tasarlandı. CSS renk, yazı tipi, metin hizalama, boyut, kenarlıklar, aralık, yerleşim ve diğer birçok tipografik özellikleri tanımlayabilir, böylece ekran ve basılı görünümleri için bağımsız yapabilir. CSS; bir öğeye birden fazla kural karşılık düşüyorsa, hangi stil kurallarının uygulanacağını belirlemek için bir öncelik yöntemi tanımlar.