Geçmişten Günümüze Web Tasarım Trendleri (2004 – 2015)

2014 Yılı Web Tasarım Trendleri

 

Kodsuz TasarımlarCode Free Designs
Modern geliştirme teknolojileri sayesinde, bunun gibi web siteleri oluşturmak için pek çok seçeneğimiz var. Sekiz-on yıl kadar önce bu, profesyonellerin ya da bu işten anlayanların işiydi. Ama şimdi yüz kızartıcı dercede kolay ve herkese, hiçbir yardım almadan, site veya hayallerindeki mağazayı oluşturma imkanı veren, bir demet web site yapıcısına sahibiz. İlk web sitesi yapıcıları birkaç yıl önce ortaya çıktı ve sayıları sürekli artmakta. Şimdi son derece çok sayıdalar.

Tam Genişlikli Sayfalar (Full-Width Pages)Tam sayfa tasarımlar
Tam geniş sayfalar müthiş bir trend olduğunu kanıtlıyor. Tam geniş sürgüler potansiyel olarak büyük bir amaca hizmet eder ve bu mesajınızı ön plana geçirir. Bu, web sitenizi ziyaret edenlerin göreceği ilk şeydir ve eğer doğru kullanmazsanız, potensiyel müşterinizde/geri dönecek ziyaretçinizde yarattığınız ilk etkiyi mahvedebilirsiniz.

Duruluk ve Sadelikclarity and simplicity
Sadelik yeni bir paradigma. Tüm dünyadaki web tasarımcıları sadeleştirme yolunda adımlar atıyorlar. Bu demek ki, tasarımlarının mümkün olduğunca kolay anlaşılabilirken aynı zamanda oldukça çekici olmalarını istiyorlar. Sadeleştirme, eğer içeriğinizi mümkün olan en çok sayıda cihazdan en iyi kullanıcı deneyimiyle erişilebilir ve okunabilir yapmanız gerekiyorsa, muhteşem bir araç Hemen hemen tüm tasarımcılar bu fikri benimsediler ve oluşturdukları kaynaklarda hayata geçirdiler. En güzel örneklerine göz atın.

Standart Dışı Navigasyonnon standard navigation
2013 harika bir yıldı; bize daha önce gerçekleşmeyen birçok olay getirdi Eğer alışık olmadığınız bir şekilde kaydırma yapılan bir siteye rastlarsanız , bilin ki bunun sorumlusu 2013’dür. Tasarımcılar kavramlarla oynamaya başladılar ve gerçekten yaratıcı çözümler ortaya çıkardılar. Bu çözümlerden bazıları, alt navigasyon gibi daha kullanışlı; bazıları ise sitede dolaşmak için klavyenizdeki ok tuşlarını kullanmanız gerekmesi gibi daha az kullanışlı. Yine de o, internet sitelerinin “hareket” şeklini değiştiren gerçekten harika bir tasarım trendidir.

Bloklara Ayırma (Blocking)blocking
Bloklu yerleşimler, birçok internet sitesi çeşidi için popüler oldu, özellikle portföy ve fikir tespit etme siteleri için. Bu sitelerde tüm sayfayı ya da sadece bir kısmını kaplayan bir dizi blok vardır. Aslında bütün tasarımlara bloklu denebilir, çünkü hepsinde sitenin çeşitli bilgilerini sunan içeriğe sahip bloklar var. Ama temayı diğerlerinden ayıran şey, bunlardaki bloklar aynı veya benzer ölçülerde bloklarla simetrik bir örgü oluşturuyorlar.