Geçmişten Günümüze Web Tasarım Trendleri (2004 – 2015)

2013 Yılı Web Tasarım Trendleri

 

Düz Tasarım (Flat Design)düz tasarım trendi
Düz tasarım, tasarım toplumunda popülerlik dalgası üzerinde, nispeten yeni bir eğilimdir. Bazıları bunu iğrenç bir çözüm olarak görürken, bazıları bu tasarımı sever. Ama yine de, popülerliği apaçık ortadadır. Fotogerçekçi ve düz tasarımlar arasında kararsızsanız, tasarımın müşteri taleplerini karşılaması gerektiğini aklınızda tutun. Ve bunun nasıl başarılabileceği ikincil bir sorudur. Sadece sitenizin düz bir krokisini yapın, böylelikle bunun projeniz için uygun olup olmadığını açıkça göreceksiniz.

Video Arka Planlarvideo background
Web siteleri statik olmamalıdırlar, aksi halde çok sıkıcı olacaklardır. Sitenizin tasarımında dinamik bir özellik bulunursa, tamamen farklı bir tarzda algılanacaktır. Ne kadar güzel olursa olsunlar, dönen resimler ziyaretçilerin üzerinde videoların bıraktığı etkiyi bırakmazlar. Bu nedenle, video arka plan trendi bugün çok tutuluyor. Bunun sayesinde bir site, sahibine bilgiyi ilginç bir yoldan sunma imkanı vererek, çok daha eğlenceli ve etkileşimli hale gelebilir.

Metro StiliMetro tarz web siteleri
Hepimiz biliyoruz ki, Metro tarzı bir kaç yıldır mevcut. Metro tarzı, web tasarımının Windows Phone 7’de Metro UI (kullanıcı arayüzü) tanıtıldıktan sonraki evriminde gerekli bir adımdı. Web geliştiricilerinin büyük bölümü, sitenin içeriğini geliştiren zarafeti nedeniyle, Metro UI tasarımını takip etti. Bu tarzın tasarımcıları, sanatçıların tuvallerine renkli dikdörtgenler çizdiği Bauhaus Sanat Okulu’ndan ilham aldıklarını itiraf ettiler.

Sabit Üst Kısım (Fixed Header)fixed header
İnternet tasarımında sabit başlık stil trendleri, son yıllarda katlanarak büyüdü. Her sayfayı kaydırma sırasında bu bar, gözlerin önünde parladığı için bu teknik, aynı zamanda hem kullanışlı hem de rahatsız edici olabilir. Ana gezinti butonlarına ulaşmak için tüm sayfayı kaydırmak gerekmediği için, çoğu durumda gerçekten kullanışlı. Bunun yararlı olup olmadığına karar vermek size kalmış ve kontrol etmek için en ilginç örneklerden bazıları burada.

Karışık Tipografimixed typography
2013, süslü tişörtlerde ve çeşitli posterlerde gördüğümüz bir tipografi tarzının tutulmasını sağladı. Bu akıma, farklı tarzda fontları web düzeninde uyumsuzluk hissi uyandırmadan birleştirdiği için, karışık tipografi denildi. Doğru fontu seçme sanatı tasarım çevrelerinde bir çeşit takıntıya dönüştü. Aslında, bu akıma geçen yılın en etkileyicisi denilebilir ve hala ivme kazanmaya devam ediyor. Dünden bugüne, çok sayıda yeni web sitesinde karışık tipografiye rastlayabiliriz.