Notepad++ TextFX Eklentisi

Merhaba dostlar,

Uzun zamandır yazmıyorum, aslında yazacak bir şey bulamıyorum diyebilirim. Ne yazsam ne yazsam derken arada aklıma gelen bir konu üzerinden gideyim hem kendime hem size faydam olsun dedim. Konu şu, bulduğum yararlı araçları yazacağım.

CSV dosyaları ile çalışırken genelde Excel kullanıyorum, ama UTF-8 halinde kaydetmiyor bildiğiniz gibi (belki vardır ayarı ben bilmiyorum)

Bunun için daha güzel bir araç yok mu derken, aslında hep kullandığım Notepad++ ‘a bir eklenti ile bu özelliğin kazandırılabildiğini gördüm.

Öncelikle kurmak için Notepad++ Eklentiler menüsü üzerinden Plugin Manager > Show Plugin Manager butonuna tıklıyoruz ve açılan pencereden TextFX Characters eklentisini bulup install diyoruz ve kuruyoruz.

1.Şimdi nasıl kullanacağımıza bakalım;Sütunları ayıran karakteri seçin ve kopyala butonuna tıklayın ya da CTRL+C kısayolunu kullanarak panoya kopyalayın.

TextFX Eklentisi Kullanımı

2. CTRL+A ile tüm sayfada ki yazıları seçin fe TextFX > TextFX Edit > Line up multiple lines by (Clipboard Character) butonuna tıklayın

Notepad++ TextFX Eklentisi

3. Artık bütün yazılarımız ayraç olarak belirlediğimiz ; karakterini baz alarak tablolar şeklinde gözükecek aşağıda ki resimde olduğu gibi.

Textfx Characters

4. Excel’de nasıl ki bir sütunu komple seçebiliyorsak bunu artık Notepad++ ile de yapabileceğiz. Bunun için ALT tuşunu basılı tutarak istediğimiz alanı seçiyoruz. Hatta çok uzun bir listeniz varsa önce başlangıç noktasına tıklayıp ardından ALT+SHİFT tuşuna basıp yine bitiş noktasına tıklarsanız sürükleme yapmadan direkt istediğiniz alanı seçebilirsiniz.

textfx-sutun-secme

Diğer özellikleri de biraz kurcalayarak çözebilirsiniz, yararlı olması dileğiyle.